23 лютого у Києві, на прес-конференції, приуроченій до третьої річниці вторгнення, президент Володимир Зеленський розповів, чому було відхилено першу угоду про рідкоземельні метали між Україною та США.

Він пояснив, що в пропозиції не було жодних гарантій безпеки для України, і вона фактично передбачала передачу корисних копалин як плату за борг, а не в умовах рівного партнерства.

Зеленський пояснив, чому не підписав угоду про рідкоземельні метали

Згідно з його словами, угода мала бути частиною більшого пакета гарантій безпеки для України. Вона передбачала можливість видобутку нафти, газу та різних мінералів США в обмін на забезпечення безпеки для України.

— Україна каже, добре, дайте нам гарантію безпеки. Це ключова частина обговорення цієї угоди, і ми готові. А що запропонуєте ви? Ми кажемо: давайте обговорювати, ось доступ до ресурсів, давайте говорити про видобуток, нафту, газ.

Ви видобуваєте, ми ділимося, у вас пріоритетне право, ви важливіші. Але зробіть все, щоб зупинити противника і відновити справедливість для нас. Завершіть війну, переконайте Путіна.

В угоді був передбачений пакет стримування: зброя, ракети, ППО та інше. Зеленський зазначив, що це була всеохоплююча пропозиція, адже Україні потрібні гарантії безпеки, які включають посилення збройних сил, забезпечення військових і захист повітряного простору.

У першому варіанті угоди не було жодних гарантій безпеки:

— У першій угоді відсутні гарантії безпеки. Це не скандал, просто вона не відповідає нашим очікуванням. Питання стояло так: давайте ділити все 50 на 50. Приблизно так виглядала перша пропозиція. Я сказав, що не погоджусь на це і не дозволю її підписати.

Ми не можемо погоджуватись на розподіл 50 на 50 без розуміння, що нас чекає попереду.

З’явився новий текст, у якому фігурувала сума в 500 мільярдів доларів. Після цього, зазначив президент, стали зрозумілі всі попередні цьому повідомлення із США.

— Тоді стало ясно попередні повідомлення із США, що ми говоримо про борг. Що Україна має таким чином визнати борг. Якщо фонд, куди спрямовують кошти, за другим варіантом угоди повністю належить США, це означає, що це не спільна інвестиція в 500 мільярдів. Ми наповнюємо його нашими ресурсами.

Тобто, якщо кошти надходять у фонд, і нічого не йде за кордон, а залишаються в Україні, це означало б виплату боргу.

Зеленський підкреслив, що Україна не має наміру визнавати борг у 500 мільярдів. Також він засумнівався у визнанні боргу у 100 мільярдів:

— Ми не повинні рахувати гранти як борги. Я домовився з Байденом і Конгресом. Гранти підтримуються двома партіями. Це не борг. Ми зобов’язані сплатити борг. Можливо, це комусь не подобається, і це несправедливо, але це ті умови, які були раніше. Це був грант.

Тобто, справа не у сумі, а в тому, що ми не визнаємо це як борг. Якщо умова сьогодні така, що наші стратегічні партнери, США, кажуть: “Ми будемо допомагати вам, але ви повинні повернути з прибутком” — це нова угода.

Президент висловив готовність до обговорення нової співпраці, де Україна повертала б кошти США. Він також вказав на ще один аспект, через який відмовився від угоди про рідкоземельні метали:

— Вони хочуть реалістичної угоди? Відмінно, будемо говорити реалістично. Але там є елемент 1:2. Я виділив його. Це означає, що на кожен долар допомоги від США Україна повинна повернути два. Це 100% кредит. Якщо США виділяють допомогу, 50 мільярдів ми зобов’язані повернути. Тобто повернемо 100% на кредит, тобто 100 мільярдів.

Якщо без цього не можемо, може, доведеться піти на це. Але у мене питання: коли США продають зброю Ізраїлю, Катару, Саудівській Аравії, Об’єднаним Арабським Еміратам, отримують вони такі ж 100%?

— Я просто хочу обговорити це з Трампом і, думаю, я справедливий у цьому. Я не стану підписувати, щоб 10 поколінь українців оплатили це, — завершив Зеленський.

Детальніше про вплив майбутніх поколінь на зміну світового порядку ви можете дізнатися із статті “Революція в менталітеті: як діти 2025 Покоління бета: як діти 2025-го змінять правила гри