Українські діти замість безтурботного дитинства пережили жахи війни. Цей біль у них особливо гострий, і деякі з них пережили жахливі події, які залишили рани, рани або психологічну травму.

Вони можуть отримати статус дитини, яка постраждала від війни. У матеріалі Nomianl.com.ua розповідаємо, хто має на це право та які документи потрібно зібрати для реєстрації.

Як отримати статус дитини, яка постраждала від воєнних дій

Діти, які постраждали внаслідок воєнних дій, можуть розраховувати на соціальний захист відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України No268.

Право на отримання статусу мають діти, які під час воєнних дій, збройних конфліктів та агресії Російської Федерації не досягли 18 років та внаслідок цього отримали:

  • поранення, контузії, каліцтва;
  • зазнали фізичного або сексуального насильства;
  • були викрадені або незаконно вивезені з України;
  • були залучені до діяльності воєнізованих або збройних формувань;
  • незаконно утримувані, у тому числі в полоні;
  • пережили психологічне насильство.

Також статус можуть отримати діти, які після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року втратили житло чи рідних.

Для отримання статусу дитини війни потрібно звернутися до органів опіки та піклування за місцем реєстрації або фактичного проживання.

Пакет документів необхідний для підтвердження обставин і негативного впливу на здоров’я дитини. Якщо дитині ще не виповнилося 14 років, заяву подають батьки, найближчі родичі або опікуни.

Після 14 років дитина може претендувати на отримання статусу самостійно.

Рішення про присвоєння статусу дитини війни приймається протягом 30 календарних днів з дня реєстрації заяви. Комісія із захисту прав дитини розглядає його та додані документи.

Такі діти отримують пільги та виплати, такі як ВПО, допомога у навчанні та щомісячна виплата у розмірі 3 тисяч гривень. Підтримку також пропонують благодійні організації, але заявку потрібно подавати самостійно.

Які документи потрібні для отримання статусу дитини війни

  1. Свідоцтво про народження або інший документ, що засвідчує особу дитини.
  2. Документ, що посвідчує особу заявника, якщо заяву подає родич дитини.
  3. Документ, що підтверджує родинні зв’язки з потерпілою дитиною.
  4. Довідка про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (за наявності).
  5. Паспортна книжка або ID-картка (якщо вона є у дитини).
  6. Закордонний паспорт (за наявності).
  7. Витяг з реєстру територіальної громади (за наявності). Якщо його немає, підтвердженням місця проживання може бути право власності на нерухомість, атестат про середню освіту, документ про професійну освіту, табель успішності, студентський квиток або медичні документи.
  8. Витяги з медичної документації або після обстеження дитини.
  9. Копії документів: заява про вчинення злочину щодо дитини, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження, висновок експерта за результатами судово-медичної експертизи (за наявності), оцінка потреб сім’ї, копія довідки з написом Свідоцтво члена сім’ї загиблого, якщо дитина отримала статус, копії свідоцтва про смерть та документи, що підтверджують загибель внаслідок бойових дій або поранення.

Досягнення повноліття не призводить до скасування статусу.

Діти з таким статусом можуть розраховувати на пільги:

У 2025 році діти війни не отримуватимуть готівкових виплат через відсутність відповідних законодавчих ініціатив. Разом з тим, місцева влада може надати допомогу на покращення здоров’я, психологічну підтримку та освітні потреби.

Досягнення особою повноліття не є підставою для позбавлення статусу.

Хочете дізнатися більше про динаміку чисельності населення та її вплив на світові тенденції? Обов’язково ознайомтеся з розділом Як зміниться населення планети до кінця століття?