Що робити, якщо до зарплати залишився тиждень, а грошей немає? Одні звертаються до друзів за допомогою, а інші натискають пару кнопок на своєму смартфоні і за лічені хвилини отримують мікрокредит.

Однак за такою легкістю криється небезпека: дрібні кредити можуть швидко перетворитися на великі борги, а фінансові труднощі стають практично постійними. Про це повідомляє портал BBC Україна.

Як зі 100 гривень виріс борг у 42 тисячі

Вперше Віталій взяв кредит в мікрофінансовій організації (МФО) в 19 років. Він позичив 100 гривень на кілька днів перед отриманням стипендії. Я погасив кредит без прострочень, тому наступного разу сумнівів не було.

Це було дуже зручно. Гроші прийшли буквально за лічені хвилини, і я не замислювався про можливі ризики.

Але як тільки він не зміг вчасно погасити один з кредитів, почалися труднощі. Щоб погасити попередній борг, Віталій узяв новий кредит. Потім ще одне. І ще одне. Загалом він отримав 19 мікрокредитів, а відсотки збільшили борг до 42 тисяч гривень.

Вони дзвонили мені по 10 разів на день, потім додзвонювалися до моїх родичів, хоча я не надавав їхніх контактів. Це був справжній психологічний тиск.

В результаті проти нього порушили кримінальну справу і заблокували всі банківські рахунки. Тільки після того, як Віталій офіційно влаштувався на роботу, йому вдалося домовитися з кредиторами і поступово закрити всі борги.

Позбавтеся від боргової залежності

На думку психологів і фінансистів, мікропозики – це Це не тільки фінансова, а й психологічна проблема. Експертка Юлія Присяжнюк порівнює це з ігровою залежністю.

Люди беруть мікропозики в момент емоційного пориву.

Вони думають: Зарплата буде за кілька днів, а вона мені потрібна саме зараз. Але це пастка, з якої складно вибратися.

Часто люди беруть десятки кредитів і не можуть зупинитися. Це сталося з Марія, яка з цікавості взяла зі свого першого мікрокредиту. Згодом її борг зріс до 120 тисяч гривень, і для погашення довелося виїхати за кордон.

Це вже другий раз, коли я проходжу цей раунд полегшення боргів, і боюся, що можу повернутися до нього втретє. Встояти дуже складно.

Як уникнути пастки

Фінансові аналітики рекомендують в разі фінансових труднощів в першу чергу звертатися в банки, де процентні ставки набагато нижче. Також важливо вчитися фінансовій грамотності та оцінювати ризики.

Не варто сприймати МФО як щось погане, але важливо розуміти, як працює ця система”, – каже економіст Віталій Шапран.

Реальна ставка за такими кредитами може доходити до 4800% річних. Щоб приховати реальні витрати, компанії додають комісії, штрафи та різні доплати.

Нам потрібно більше освітніх програм, щоб громадяни мали можливість усвідомити, з чим вони мають справу.

Фінансова свобода або боргова кабала

Мікропозики дійсно можуть стати підмогою у важку хвилину, але тільки для тих, хто погашає їх вчасно. Для інших вони стають пасткою, з якої вибратися неймовірно складно.

Якщо хтось вже потрапив у борги, юристи рекомендують не ховатися, а шукати варіанти врегулювання. І психологи додають: головне не залишитися наодинці з проблемою.

І пам’ятайте, що важливо не тільки швидко отримати мікропозику, а й уважно оцінити свою здатність її погасити, щоб уникнути боргової ями Емпатичне лідерство: чому керівнику краще бути людяним, не надто суворим