
Міністр фінансів Сергій Марченко підтвердив, що ставка податку на додану вартість (ПДВ) у 2025 році залишиться незмінною, незважаючи на триваючі дискусії щодо можливих змін з міжнародними партнерами.
Які нові ініціативи пропонує уряд та чому питання підвищення ПДВ досі актуальне – читайте у нашому матеріалі.
Висновок Міжнародного валютного фонду
Міжнародний валютний фонд (МВФ) вже не вперше наполягає на підвищенні ПДВ в Україні з метою збільшення надходжень до бюджету. Під час місії фонду у вересні 2024 року це питання знову заговорили.
Як зазначив Сергій Марченко, МВФ розглядав підвищення податків як попередню дію – передумову для надання подальшої фінансової допомоги Україні.
Попри те, що зміна ставки ПДВ могла б допомогти у поповненні бюджету, українська сторона представила ризики, пов’язані з таким кроком.
- Зростання цін на товари та послуги, що негативно вплине на населення.
- Падіння купівельної спроможності, що може послабити ділову активність.
- Соціальна напруженість, особливо серед соціально незахищених верств населення.
Думка уряду
Міністр фінансів зазначив, що уряду вдалося переконати МВФ не наполягати на цій вимозі.
Якби фонд на цьому наполягав, ми б його не підтримали.
Таким чином, ставки ПДВ у 2025 році поки що залишаються незмінними:
- 20% – загальна ставка;
- 14% на окремі сільськогосподарські продукти;
- 7% на лікарські засоби, медичні вироби та екскурсійне обслуговування;
- 0% для експортних операцій.
Нові пропозиції: ПДВ на посилки з-за кордону
Крім того, у парламенті обговорюється питання щодо розширення сфери застосування ПДВ. У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт No12430, який передбачає оподаткування всіх товарів, що надходять в Україну з іноземних інтернет-магазинів.
Згідно з чинними правилами, ПДВ у розмірі 20% та мито у розмірі 10% поширюються лише на посилки вартістю понад 150 євро. Новий законопроєкт пропонує ввести ПДВ на всі міжнародні онлайн-замовлення, незалежно від суми покупки, а також оподатковувати особисті посилки між фізичними особами (наприклад, якщо родич відправляє посилку з-за кордону), якщо їхня вартість перевищує 45 євро.
З можливим підвищенням ставки ПДВ у 2025 році важливо розуміти наслідки для різних секторів економіки. Якщо вам цікава тема держрезерв+: роз’яснення Міноборони щодо відстрочок для військовозобов’язаних