Іноді виникають ситуації, коли люди здають квартиру без офіційного договору, розраховуючись на чесному слові. Все здається легким і зручним, поки одного дня орендар не зникає разом із меблями або не залишає значні борги за комунальні послуги.
Або навпаки — ти як орендар вніс попередню оплату за три місяці, а власник раптом вирішує виставити тебе на вулицю. Такі ситуації трапляються регулярно, і причина всьому — відсутність юридично оформлених зобов’язань.
Директор ОО Інститут житла Аліна Москаленко зазначила, що в Україні щороку здійснюється близько 1,5 млн угод, з яких 90% залишаються неофіційними. У результаті цього держава втрачає величезні суми грошей, а громадяни — свої фінанси, майно та нерви.
Тому завжди необхідно враховувати ризики та знати свої права. Ми розповідаємо, що може статися при оренді житла без договору.
Ризики для власника житла
Як повідомляє 24 Канал, якщо ти здаєш квартиру без договору, може статися таке.
- Борги за комунальні послуги. Без документального підтвердження факту оренди стягнути борг через суд практично неможливо.
- Неплатоспроможний орендар. Якщо мешканець перестане платити, довести його зобов’язання майже неможливо без договору.
- Псування майна. Меблі та обладнання можуть бути пошкоджені або навіть продані орендарями, а ти не зможеш вимагати компенсацію.
- Проблемні сусіди. Шум, скарги й візити поліції можуть виявитися неприємним сюрпризом.
- Суборенда без твого відома. Квартиру можуть передати третім особам, і ти дізнаєшся про це запізно.
- Проблеми із законом. Якщо сусіди повідомлять про нелегальну оренду, тебе може чекати штраф.
Ризики для орендаря
Оренда житла без договору небезпечна і для орендаря.
- Виселення в будь-який момент. Власник може змусити тебе залишити житло без пояснень, навіть якщо ти платив(-ла) заздалегідь.
- Підвищення орендної плати. Без договору орендодавець може змінити вартість оренди в будь-який час.
- Порушення особистого простору. Власник може прийти в квартиру без попередження, навіть якщо тебе немає вдома.
- Відсутність гарантій. Якщо щось у квартирі зламається, орендодавець може відмовити в ремонті або компенсації витрат.
Як захистити себе
Єдиний спосіб захистити свої права — це укласти договір оренди. Документ має містити чіткі умови щодо вартості оренди, строків проживання, зобов’язань сторін, перелік майна, переданого в користування, і штрафні санкції за порушення угоди.
Якщо ж ти потрапив у неприємності, можеш пригрозити власнику скаргою в поліцію та притягти його (її) до адміністративної чи навіть кримінальної відповідальності.
Оренда без договору — це як гра в казино. Рано чи пізно удача може відвернутися, і наслідки будуть неприємними як для власника майна, так і для орендаря.
Пам’ятайте, що підписання контракту при довірчій оренді житла суттєво знижує ризики як для орендарів, так і для власників. Якщо вас цікавить Нові норми поведінки для співробітників ТЦК: що буде включено в документ