Чи думав (-ла) ти коли-небудь про те, що було б чудово, якби всі твої точні та цікаві ідеї записувалися автоматично? Або, наприклад, вночі виникла якась думка, а вранці забулася? Тепер цього можна уникнути.

Адже компанія Meta розробила нову технологію ШІ, яка здатна перетворювати твої думки на текст. Розповідаємо про неї детальніше.

Як перетворити думки на текст: Meta представила нову технологію

Meta Platforms, Inc, належність якої вказана за Марком Цукербергом, оголосила про створення нової технології під назвою Brain2Qwerty. Вона втілює думки у текстову форму.

Згідно з даними Forbes, 35 добровольців в Іспанії взяли участь в дослідженні. Вони друкували речення протягом декількох годин, і пристрій, підключений до них, реагував на активність їхнього мозку. Таким чином, у Баскському центрі пізнання, мозку та мови (BCBL) запрацював Brain2Qwerty.

Цей проєкт називають серед найамбітніших серед нейробіологічних. Йдеться про те, що виріб є неінвазивним інтерфейсом мозок-комп’ютер, який інтерпретує речення, виходячи з нейронної активності.

Нейронна активність фіксується з використанням електроенцефалографії або магнітоенцефалографії. Meta опублікувала результати дослідження, де пояснила, що технологія допоможе людям, які втратили або ніколи не мали можливості говорити, краще виражати свої думки.

У дослідженні зазначається, що метод магнітоенцефалографії на 35% ефективніший за електроенцефалографію, оскільки допускає близько 32% помилок під час друку. Незважаючи на таку статистику, це залишається шансом на покращення якості життя для людей з порушеннями руху або мови.

Сама технологія використовує комбінацію згорткових нейронних мереж, моделей-трансформерів та натренованих мовних модулів. Нейронні мережі шукають в даних магнітоенцефалографії ознаки руху під час набору тексту.

Далі модуль-трансформер аналізує їх і передбачає наступні слова або фрази. Після цього речення або фразу мовна модель аналізує та виправляє помилки. Це працює подібно до автокорекції у мозку.

Brain2Qwerty функціонує швидше і краще за свої інші варіанти, бо не втручається у тіло, а базується на природних моторних процесах. Після дослідження стало зрозуміло, що такий ШІ фіксує не лише моторні імпульси людей, а й когнітивні наміри.

Вчені нарешті зрозуміли, що перед тим, як сказати чи написати слово, воно спочатку встановлюється в мозку в контексті, згадується його значення, а потім використовується. Новий ШІ проливає світло на взаємодію між мозком та мовою.

Питання конфіденційності думок також враховані, оскільки Brain2Qwerty може зчитувати лише дії з клавіатурою, а не всі думки людини. Проте, якщо технологія стане комерційною і буде розвиватися, вона вимагатиме правил з захисту особистих даних.

Компанія планує далі працювати над зменшенням такого обладнання та налагоджувати співпрацю Brain2Qwerty з ChatGPT-4.

Можливо, вас зацікавить стаття про традиції та культурні особливості святкування Тетянин день 2025 в Україні, де є Тетянин день 2025: коли відзначають, історичний контекст і традиції свята в Україні