
Французький президент Еммануель Макрон на прес-конференції з Дональдом Трампом у Вашингтоні висловився щодо ймовірності присутності європейських військових в Україні. Однак це можливо лише за певних умов.
Макрон про ймовірність військового втручання в Україну
За словами французького лідера, рік тому він вже розглядав опцію розгортання військ з метою створення стратегічної невизначеності.
— Наразі, говорячи про війська, я маю на увазі день після досягнення тривалого миру, — прокоментував Макрон.
Він підкреслив, що Франція може втілити в життя план, який нещодавно обговорила з Великобританією, після підписання довгострокового і узгодженого миру між Україною та Росією, де сторонами-гарантами будуть Європа і США.
— Ми розглянули цей план з військовими структурами, щоб позначити “Ми готові”. Без просування до лінії фронту чи на спірні окуповані території, але, демонструючи підтримку, ми прагнемо до підтримання миру.
Таким чином, це розгортання буде зовсім мирним, не пов’язаним з бойовими діями, а саме гарантійним розгортанням.
Макрон уточнив, що контингент буде обмежений у чисельності, але все одно стане символом солідарності. Президент Франції також провів переговори з союзниками, і ряд країн, як європейських, так і інших, готові долучитися до цієї ініціативи.
— Дехто з них продовжує допомогу українській армії, сприяючи її можливостям, перебуваючи в довгостроковій перспективі з точки зору кількості військових або техніки, — повідомив він.
Ідея викликала інтерес у низці країн, залишається з’ясувати, чи підтримають це Сполучені Штати.
— І президент (Трамп — ред.) висловив згоду, підкресливши, що в переговорах з Росією це вважалося прийнятним.
Макрон вважає, що європейці здатні взяти на себе зобов’язання, проявляючи солідарність і здатність до стримування.
Якщо угода буде підписана, а Росія її порушить, вона фактично опиниться в конфлікті з усіма, хто взяв на себе зобов’язання щодо мирного процесу.
— Це зміна. Такого не відбувалося протягом останніх років. Це не те, що ми робили у 2014 році. Це справді серйозний крок, — підсумував Макрон.
Він підкреслив, що будь-яке порушення угод буде викликом не лише для України, а й для всієї Європи. Але Макрон впевнений у готовності США та Європи діяти разом для забезпечення миру та безпеки.
— Ми впевнені у своїх силах, і американці та європейці готові підтримувати цей мир. Це заслуговує довіри. Ми, звісно, повинні розглянути всі юридичні аспекти.
На завершення він зазначив, що, не забезпечивши безпеку України, неможливо гарантувати безпеку інших країн:
Ми живемо всього лише в 2000-1500 км від України. Це дуже близько. Саме тому це наша колективна відповідальність, — сказав Макрон.
Що робити з замороженими активами РФ
Еммануель Макрон заявив, що конфіскація заморожених російських активів порушила б міжнародне право. Замість цього він пропонує використовувати доходи від них.
У Європі зараз знаходяться 230 млрд євро російського майна в замороженому вигляді, але їх не можна використовувати як заставу для майбутніх кредитів для України, оскільки вони не є власністю Європи.
— Ми хочемо поважати міжнародне право. Ці активи можуть стати частиною рішення після завершення війни, адже Росія — агресор, і вона повинна нести відповідальність, — запропонував президент Франції.
Чи можливо перемир’я в найближчий час
Одразу після прес-конференції Макрон в інтерв’ю Fox News повідомив, що обидві сторони конфлікту в Україні потребують припинення вогню, яке можна буде оцінити і перевірити, а також у повноцінних переговорах.
Однак він вказав, що слід виявляти обережність, адже у 2014 році вже була підписана домовленість про припинення вогню, але Росія їх постійно порушувала.
Тому перемир’я необхідно, щоб перевірити, наскільки Росія здатна стримувати своє слово. Макрон сподівається на перемир’я в найближчі тижні, розглядаючи його як підготовчий етап для ведення мирних переговорів.
Відповідаючи на питання про розбіжності настроїв Трампа з приводу майбутнього перемир’я, президент Франції зазначив:
— Я сподіваюся. І думаю, кожне з пройдених випробувань залишиться в пам’яті всіх, через що пройшов український народ за останні три роки. Вони лише захищають свою країну і суверенітет.
Подібну статтю ви також можете знайти, вивчивши матеріал про процедуру звільнення з військового обліку за віком в Україні та категорію Звільнення з військового обліку за віком в Україні: процедура та категорії громадян