
Кредитная история. Как узнать и проверить
У житті бувають різні ситуації, коли відмова приходить «просто так». Ви коли-небудь стикалися з тим, що банк несподівано відмовляв у видачі кредиту або роботодавець відмовляв вам у прийомі на роботу без поважної причини? Можливо, причина в кредитній історії! Кредитна історія – як дізнатися і детально перевірити, пише Nominal.com.ua.
Більшість людей впевнені у відмінному характері власної кредитної історії. При цьому людина може не знати, що таке кредитна історія (КІ) і як вона розраховується. Краще перевірити свій особистий КІ, це допоможе правильно побудувати своє життя з фінансової точки зору.
У цьому матеріалі докладно розповідається, що таке кредитна історія і про що вона може нам розповісти. Пішли!
Навіщо потрібно знати свою кредитну історію?
Кредит – досить популярна «річ» у сучасному світі, і в Україні зокрема. За допомогою кредитування можна вирішити масу раптових проблем або труднощів: оплатити навчання, оплатити лікування, купити автомобіль або квартиру і багато іншого.
Без кредитної історії отримати кредит неможливо. В першу чергу банк звернеться до КІ, який є практично у кожного. Важливо знати власну кредитну історію, застерігаючи від відмови у видачі кредиту в банківській установі або кредитних організаціях.
Детально вивчивши свою особисту кредитну історію, ви зможете спростити отримання грошей в кредит.
Читайте також: Навіщо МФО видають безвідсоткові кредити?
Кредитна історія: що це таке?
Кредитна історія – це інформація про всі кредитні зобов’язання позичальника, в якій зберігаються всі дані про попередні та поточні кредити в банках та фінансових установах (МФО, КПК тощо). Завдяки кредитній історії можна дізнатися, коли, де і на скільки грошей позичальник брав кредит. Можна дізнатися, чи була людина поручителем або співпозичальником в чужому кредитуванні. Як він здійснював платежі, чи були затримки? Інформація доступна за всю історію фінансової діяльності позичальника!
По суті, кредитна історія – це певна характеристика людини як фінансового позичальника. Завдяки інформації з КІ банки приймають рішення про надання або відмову в кредитуванні.
Інформація в кредитній справі містить фінансові та персональні дані позичальника (номер паспорта, ідентифікаційний номер платника податків, номер телефону, місце проживання та роботи). Не кажучи вже про інформацію про кредитну картку.
Якщо говорити про кредитні картки, то кредитна історія містить такі дані:
- Розмір кредитного ліміту;
- Поточна сума заборгованості;
- Актуальний графік платежів;
- Терміни та сума погашення заборгованості.
Інформація про КІ зберігається в спеціалізованих компаніях. Вони називаються CRB або бюро кредитних історій. Це не одна компанія, їх декілька. Дані можуть трохи відрізнятися, але в цілому вони більш-менш актуальні в кожній версії. Ніколи не можна знати, якою організацією користується той чи інший банк або МФО, адже у кожного фінансового відділу є своє джерело. Бувають випадки, коли інформація береться з декількох джерел одночасно.
Одноосібний КІ може зберігатися в різних місцях України. Причина проста: гроші в кредит можна отримати в різних організаціях, які співпрацюють з різними бюро.

Банківські установи мають право передавати інформацію про позичальників в бюро кредитних історій (КРБ).
Процес збору даних про позичальників та їх кредити сформований на основі закону України від 2009 року. Після змін у законодавстві країни будь-який підписаний кредитний договір має бути законно переданий до ЦРБ (для поповнення КІ позичальника).
Виходить, що позичальник автоматично погоджується на передачу персональних даних в бюро кредитних історій при підписанні договору про «фінансову підтримку». Тому банк або МФО спокійно передає інформацію про позичальників і не боїться подальших судових розглядів.
Будь-який кредит або часткова позика буде зафіксована в спеціалізованому бюро. Незалежно від мети та обставин кредиту готівкою. Винятків немає, кредити на невелику суму грошей (до однієї тисячі гривень) також потраплять «під контроль». Не кажучи вже про великі іпотеки та лізинг.
Читайте також: Рефінансування кредитів в Україні
Актуальність кредитної історії
Люди часто помиляються, коли мова заходить про кредитну історію. У світі ходить чутка, що КІ оновлюється не відразу. Поспішаємо вас розчарувати, все навпаки. Банки і МФО налагодили швидкий і безперебійний процес обміну інформацією з бюро кредитних історій: все відбувається миттєво і в режимі онлайн.
Дані про клієнтів, борги, суми кредитів оновлюються щодня. Всі погашення заборгованості миттєво фіксуються і фіксуються в КІ. Після цього оновлена інформація надходить в спеціалізоване бюро.
Дані в кредитній історії актуальні, максимальна затримка становитиме дві-три години.
Чи можна замовити кредитну історію?
Станом на 2024 рік в Україні функціонує чотири бюро кредитних історій. Українські банки часто користуються лише двома з них: Першим Всеукраїнським бюро кредитних історій та Українським бюро кредитних історій.
Перевірити КІ має право будь-хто, для цього потрібно замовити його в спеціалізованому бюро. Чинним законодавством встановлено, що кожен громадянин має право раз на календарний рік безкоштовно перевіряти свою особисту кредитну історію.
Щоб замовити кредитну історію, потрібно зайти на офіційний сайт УБКІ або ПВБК. Зробити замовлення онлайн безкоштовно не вийде, так як бюро не хочуть робити це без оплати (можна це зробити, але за послугу доведеться заплатити). Далі потрібно дізнатися фізичну адресу бюро, направивши на нього лист про призначення клінічного дослідження.
Платна процедура отримання кредитного рейтингу ділиться на два етапи. За 50 гривень можна помилуватися кредитним рейтингом. Вам будуть надані дані тільки в стислій формі, детальну інформацію ви дізнатися не зможете. Кредитний рейтинг позичальника – це все, на що можна розраховувати. Кредитний рейтинг розраховується для кожного окремо, розраховується на основі кредитного рейтингу.
Сплативши додатково 50 гривень, бюро надасть клієнту детальну інформацію про позичальника. Людина дізнається кредитний рейтинг, а також побачить дані про повний рух грошей по кредитній картці. Для пересічного громадянина ця інформація абсолютно марна, так як її можна безкоштовно переглянути в мобільному банку або запросити у відділенні банку.
Читайте також: Автоматичне зарахування на картку.
Які переваги кредитної історії?
Найчастіше жителі України звертаються в КІ вкрай рідко, тільки після приходу відмови в кредиті. Причина відмови може бути будь-якою і про неї потрібно подбати.
Бувають випадки, коли у когось є чужий кредит. Невдалий позичальник може нічого не знати про цей кредит. Або давно погашений кредит не «закритий», а значиться як прострочений. Є й інші «кумедні» ситуації, які можуть вплинути на отримання грошей за кредитами. Необхідно періодично перевіряти кредитну історію, позбавляючи себе від потрапляння в незручні ситуації при оформленні кредиту.

Навіщо потрібна хороша кредитна історія?
Отримати гроші за кредитами в банку з поганою кредитною історією просто неможливо. Так, іноді фінансові установи йдуть на поступки і просто підвищують процентну ставку. Але навіть такий розвиток подій малоймовірний, якщо у позичальника поганий кредитний рейтинг. В Україні важливо мати хорошу кредитну історію, щоб в майбутньому не мати проблем з отриманням кредиту.
У Європі та США кредитна історія впливає не тільки на те, як ви берете гроші в борг, а й на те, як ви живете в цілому. КІ впливає на всі аспекти життя громадян в розвиненій країні: від оформлення кредиту до пошуку роботи. Кредитна історія в розвиненій країні – це ваше обличчя для юридичних організацій.
Читайте також: Схеми погашення кредитів у 2024 році
Що таке ідеальна кредитна історія?
Охарактеризувати поняття ідеальної КІ досить складно, у кожної окремої фінансової установи є особливі критерії. Однак є кілька загальних правил для створення відмінної кредитної історії!
У кредитній історії з ідеальним «сюжетом» обов’язково повинні бути кредити, які періодично видаються і погашаються вчасно. Це найголовніша ознака платоспроможності і чесності позичальника. Повна відсутність кредитів і кредитів в останні роки – не найкраще рішення.
Непогашені кредити не є критичними, починати їх погашати потрібно прямо зараз. Необхідно реально оцінювати власні можливості – не брати більше кредитів, ніж ви зможете погасити вчасно.
Ідеальна кредитна історія повинна мати відсутність постійних (систематичних) затримок. Пара днів прострочення по єдиному кредиту абсолютно не грає ролі, а ось тримісячний борг викличе у банку ряд питань і сумнівів.
Як покращити погану кредитну історію?
Кредитна історія – це досьє на позичальників, у якому зберігається вся інформація про життя громадян. Видаляти «погану» інформацію неможливо, необхідно «прикрити» її «хорошою» інформацією. Брати невеликі кредити і погашати їх доведеться ретельно (точно в строк без затримок і дострокових платежів). Наприклад, оформити нову кредитну картку або взяти техніку в кредит.
Виправити клінічне дослідження за один місяць неможливо, це відбувається поступово протягом наступних кількох років. Тільки поступово можна створити правильний, без питань з боку банківських і фінансових установ.
Що і як впливає на вашу кредитну історію?
Історія кредитування окремого громадянина залежить від безлічі різних факторів. Фактори впливають по-різному:
- 35%: Історія кредитних платежів;
- 30%: Розмір лімітів та використання кредитних карток;
- 15%: Кількість і різноманітність кредитних карток і кредитів;
- 15%: Кредитний вік (як давно був виданий перший кредит?);
- 5%: Кількість запитів CI.

Резюме
Українці не турбуються про власну кредитну історію до тих пір, поки банківська установа не відмовить їм у кредитуванні. Насправді вкрай важливо знати і контролювати свою особисту КІ, поступово наближаючи її до ідеалу.
У США та Європі кредитна історія відіграє колосальну роль, Україна починає ставати на шлях фінансової грамотності. КІ дозволяє формувати сімейний бюджет і планувати фінансове життя сім’ї на майбутнє.