Сон має величезне значення для нашого емоційного і фізичного стану. Під час глибокого сну в нашому тілі відбуваються процеси, які допомагають нам залишатися енергійними і продуктивними наступного дня.

Проте війна змінила ритм життя і сну у кожного з нас. Тепер нічні сирени можуть розбудити нас, збиваючи режим і викликаючи безсоння.

Звичайно, з безсонням може зіткнутися будь-яка людина, але якщо вчасно не відновити нормальний сон, це призведе до вигорання.

Психолог Юлія Ворман запропонувала ефективні методи, які допоможуть тобі спати міцно і спокійно.

Як впоратися з безсонням

Підготуйся до сну

Ні, це не помилка — до сну справді потрібно готуватися, хоча мало хто про це знає. Часто люди просто лежать у ліжку, переглядають соцмережі або дивляться улюблені програми.

Nominal

Замість моніторингу новин спробуй зайнятися чимось дійсно корисним для себе і свого сну.

За годину до сну

  • Провітри спальню.
  • Прийми теплий душ.
  • Займися дихальними практиками.

Одне з найдієвіших вправ називається 4-7-8. Біля його витоків стоїть професор Ендрю Вейл. Потрібно просто зручно сісти і закрити очі. Потім вдихай і видихай відповідно до вказаної схеми.

Спочатку роби вдих протягом чотирьох секунд, затримуй дихання сім секунд і повільно видихай повітря протягом восьми секунд.

Завдяки цьому ти розслабишся і швидше заснеш, адже активується твоя парасимпатична нервова система.

За три години до сну

За три години до сну тіло вже втомлюється, тому ти можеш відчувати природну втому і спокій, що готують до відновлення системи.

Проте цей стан легко упустити, і цьому сприяють:

  • будь-яка фізична активність;
  • важка, гостра або солодка їжа з цукром, включаючи фрукти;
  • куріння;
  • прийом алкоголю;
  • вживання напоїв з кофеїном за шість годин до сну.

Активується резервний запас енергії, який, навіть при втомі, не дозволить тобі швидко заснути і викличе безсоння, а якість сну буде сумнівною.


Для тих, хто прагне до здорового сну, також варто звернути увагу на важливість фінансової грамотності. Досліджуйте захоплюючий мат Фінансова грамотність для дітей: 5 захоплюючих книг про гроші