На сьогодні існує безліч сайтів для пошуку роботи. Однак вони можуть не містити підходящих варіантів. Шукати роботу стало можливо і через соціальні мережі та месенджери, такі як Telegram, який багато українців використовують щодня.

Пошук роботи через Telegram може бути небезпечним. Наприклад, вакансії можуть пропонуватись шахраями. Пояснимо, як уникнути фейкових пропозицій про роботу в Telegram.

Робота в Telegram: як не потрапити на шахрайські вакансії

Корисну інформацію надали ОО Stop Sexтинг і проект uBoost. Ці проекти нагадують, що в Telegram активно діють ворожі вербувальники та шахраї.

На вудку, найчастіше, потрапляють підлітки, які прагнуть заробити свої перші гроші та самостійно щось придбати, не звертаючись за допомогою до батьків. Тому діти відгукуються на пропозиції, які бачать, і або потрапляють у пастку, або стають жертвами ворожих злочинів.

Шахраї зазвичай діють просто — пропонують легку та добре оплачувану роботу. Їхні цілі можуть бути різними. Насамперед, це крадіжка персональних даних. Не діліться конфіденційною інформацією — паспортними даними, банківськими картами тощо.

Друга поширена шахрайська схема — це прохання надіслати передоплату за вакансію. Це називають “вступними внесками”, “оплатою за обов’язкову реєстрацію” або “доступом до бази даних”. Якщо у вас просять гроші, це шахраї, а не роботодавці.

Третя популярна схема — “роботодавці” вимагають пройти обов’язкові платні курси, стверджуючи, що підліткам не вистачає досвіду, і пропонують роботу після проходження курсів.

Якщо вас просять відкрити рахунок у конкретному банку або сервісі нібито для нарахування зарплати і надають посилання для реєстрації, це також є шахрайством. Вони заробляють на вашому переході за посиланням. Ніколи не відкривайте картки та рахунки за реферальними посиланнями.

Часто зловживають і діапазоном зарплат. Шахраї можуть обіцяти 100, 200 тисяч. У вакансіях вони вказують, що зарплата залежить від особистих результатів. Якщо діапазони зарплат здаються занадто високими, найімовірніше, це фальшивка.

Вакансії, такі як перекладачка, оператор чату, менеджер по роботі з клієнтами — приваблюють дівчат на онлайн-роботу, яка виявляється обманом іноземців. Різні агентства змушують дівчат спілкуватися з іноземцями та отримують за це гроші.

Не забувайте також про витівки росіян. Вони публікують оголошення для підлітків — перенести пакет за хорошу оплату, розклеїти листівки тощо. Насправді з підлітками спілкуються російські агенти. Відповідь на таку вакансію — це пряма загроза життю.

Як розпізнати шахраїв

  1. Робота здається занадто легкою та добре оплачуваною.
  2. У вакансії присутні підозрілі посилання.
  3. Вам пропонують хорошу зарплату без досвіду роботи. Спробуйте уточнити деталі та пошукати інформацію про роботодавця онлайн.
  4. Робота неофіційна.

Якщо у вас є сумніви, обов’язково поговоріть із батьками. Краще обирати роботу разом із ними. Якщо ви виявили шахрайську вакансію, пропоновану підліткам, можете надіслати її за цим посиланням.

Якщо вам цікавий спосіб швидко покращити свою фінансову ситуацію без зайвої паперової тяганини, рекомендую ознайомитися Швидка відстрочка без паперової тяганини: хто може скористатися Резерв+?