Все більше сучасних батьків віддають перевагу приватним школам для своїх дітей в пошуках більш високого рівня освіти, комфортних умов і індивідуального підходу. Але чи завжди приватна школа якісна?

Як уникнути обману яскравої реклами і дійсно знайти школу, яка забезпечує не тільки високий рівень знань, а й безпеку, порядок і психологічний комфорт?

Освітній омбудсмен зібрав головні критерії, які допоможуть знайти найкращий навчальний заклад.

Ліцензія: чи має право школа викладати

Перш за все, перевірте, чи є у закладі офіційний дозвіл на проведення освітньої діяльності. Зробити це можна на сайті школи або в реєстрі Міністерства освіти і науки.

Без ліцензії школа не має права видавати дипломи державного зразка.

Договір: що саме ви підписуєте

Перед тим, як дитина піде до школи, уважно вивчіть договір. У ньому повинна бути вказана вартість навчання, умови оплати (чи є додаткові збори); права та обов’язки батьків, учнів та школи; умови розірвання договору.

Іноді заклади додають пункти про згоду з внутрішніми правилами школи їх також важливо вивчити заздалегідь.

Навчальна програма: що і як буде вивчати дитина

Приватні школи можуть пропонувати альтернативні освітні програми (наприклад, фінська методика, STEM-освіта, інтеграція курсів). Необхідно з’ясувати:

  • чи відповідає програма державним стандартам;
  • чи отримають учні сертифікат державного зразка;
  • Чи можна перевестися в іншу школу?
Номінальна

Фото: Unsplash

Вихователь: хто буде навчати вашу дитину

Перевірте кваліфікацію вчителів: яку освіту вони мають, чи проходять вони додаткове навчання, чи є у них досвід роботи.

Також важливо з’ясувати, чи є в школі психолог і чи можуть батьки зустрітися з вчителями перед початком навчального року.

Безпека: чи є укриття та медичний контроль

Якщо школа працює в очному форматі, вона повинна мати повноцінне укриття. Його стан можна перевірити особисто або ознайомитися з необхідними документами.

Крім того, на території школи обов’язково повинен бути присутнім медичний працівник, система охорони та відеоспостереження.

Відгуки: що кажуть батьки та учні

Одним з кращих способів вибору школи є спілкування з батьками, чиї діти вже там навчаються. Бажано з’ясувати, чи відповідає процес навчання обіцянкам адміністрації, як у школі вирішують конфлікти та знущання, чи задоволені діти навчанням та атмосферою в навчальному закладі.

Соціалізація: чи буде дитині комфортно

Освіта Це не тільки знання, а й спілкування. Важливо з’ясувати: скільки дітей у класах, чи проводяться позакласні заходи, чи є гуртки, спортивні секції, чи підтримується інклюзивне навчання.

Мова викладання

Навчання в приватних школах має відбуватися українською мовою, але може включати вивчення інших мов (наприклад, англійської, німецької). Якщо школа працює виключно за рахунок батьків, адміністрація має право обирати мову навчання, але від учнів вимагається оволодіння українською мовою відповідно до державних стандартів.

Графік та завантаженість

Школи можуть працювати за різними моделями : віч-на-віч, дистанційно або змішано. Якщо школа пропонує подовжений день (заняття після 14:00), слід обладнати кімнати відпочинку, забезпечити гаряче харчування, а також медичну та психологічну підтримку.

Фінансова грамотність: чи є податкові знижки?

Батьки, які оплачують навчання дитини в загальноосвітньому навчальному закладі , можуть розраховувати на податкову знижку в розмірі 18%. Уточніть в бухгалтерії школи, які документи для цього потрібні.

Прищеплюйте дитині зі школи навички поводження з грошима, 5 захоплюючих книг про гроші, що підвищують фінансову грамотність.