В Україні багато тисяч дітей залишилися без батьківської опіки. Багато з них були залишені в пологовому будинку через хвороби, деяких вилучили з сімей з неблагополучним минулим, а деякі втратили рідних через війну.

Незважаючи на те, що в країні йде війна, а процес усиновлення в Україні залишається довгим і складним, 2024 рік приніс нам радісну новину. За 2024 рік українці усиновили більше дітей, ніж за попередні п’ять років.

Більше українських родин усиновлюють дітей

У Міністерстві соціальної політики повідомили, що за підсумками 2024 року наші громадяни усиновили більше дітей, ніж у період з 2020 по 2024 роки.

Минулого року в Україні 1270 дітей знайшли родини. Двоє дітей були усиновлені іноземцями, а 1268 українцями.

Таким чином, ми змогли досягнути майже довоєнних показників, коли діти могли бути усиновлені іноземцями.

Взагалі, статистика по роках виглядає наступним чином:

  • 2024 усиновлено 1270 дітей;
  • 2023 усиновлено 927 дітей (одна дитина усиновлена іноземцями);
  • 2022 усиновлено 752 дитини (109 дітей усиновлені іноземцями);
  • 2021 усиновлено 1354 дитини (272 дітей усиновлені іноземцями);
  • 2020 усиновлено 1239 дітей (247 дітей усиновлені іноземцями).

Нагадаємо, що під час повномасштабної війни іноземці можуть усиновлювати українських дітей тільки за умови родинних зв’язків, або якщо дитина є братом чи сестрою раніше усиновленого.

— Залишившихся без батьків дітей найчастіше беруть під опіку люди із близького оточення: родичі, друзі родини. Ще частина дітей потрапляє в прийомні родини. Насправді більшість дітей залишаються в сімейному середовищі і не потрапляють в інституційний догляд, — сказала міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

За її словами, розвиток усиновлення так само важливий для держави, як і розвиток сімейних форм виховання.

Збільшення числа усиновлених дітей в Україні може бути пов’язано з покращенням процедури усиновлення минулого року. Кандидати тепер можуть забрати дитину до себе до рішення суду. Також прибрали рекомендації щодо віку, статі та кількості дітей, яких можна усиновити.

Найбільша проблема залишається з підлітками. Дітей у віці 11-17 років усиновлюють найрідше, а вони становлять 70% всіх сиріт.

Лише 13% заявників на усиновлення минулого року виявляли бажання усиновити дитину старше 10 років.

Якщо вас цікавлять інновації та нові форми взаємодії у сучасному суспільстві, погляньте також на матеріал про популярність автоподілу Автоподіл в Україні: що це, які переваги та інструкція з використання